ال ای دی چیست و چگونه کار می‌کند؟

LED مخفف light emitting diode  به معنی دیود ساطع کننده نور است. محصولات نورپردازی LED تا 90 درصد کارآمدتر از لامپ های رشته ای نور تولید می‌کنند. جریان الکتریکی از یک ریزتراشه عبور می‌کند که منابع نوری کوچکی را که LED می‌نامیم روشن می‌کند و نتیجه نور مرئی است. برای جلوگیری از مشکلات عملکرد، LED های حرارتی تولید شده در یک هیت سینک جذب می‌شوند.
ال ای دی چیست

 

طول عمر محصولات روشنايی LED

عمر مفید محصولات روشنایی LED متفاوت از سایر منابع نوری مانند نورهای فلورسنت رشته‌ای یا فشرده تعریف شده است. ال ای دی‌ها معمولاً نمی‌سوزند یا خراب نمی‌شوند در عوض، آنها "استهلاک لومن" را تجربه می‌کنند، که در آن روشنایی LED در طول زمان به آرامی کم می شود. برخلاف لامپ‌های رشته‌ای، طول عمر LED بر اساس  مدت زمانی که خروجی نور تا 30 درصد کاهش می‌یابد، پیش بینی می‌شود.

مقایسه لامپ‌های قدیمی و ال ای دی

شاید شما هم قصد خرید لامپ برای منزل یا محل کارتان را داشته باشید. اما اطلاعات کافی در این زمینه برای انتخاب یک روشنایی متناسب با نیازهای خود را نداشته باشید. مطالب زیر می‌تواند شما را در انتخاب راهنمایی کرده و به یک انتخاب درست برساند.

ابتدا باید نسبت به ویژگی های اصلی لامپ ال ای دی ( led )  ولامپ کم مصرف (لامپ فلور سنت فشرده) آگاهی پیدا کنید تا بتوانید با خیال راحت و به صورت علمی بتوانید یک خرید مناسب داشته باشید.

لامپ های ال ای دی (فوق کم مصرف) و لامپ کم مصرف را از جهات مختلف می توان مورد بحث و بررسی قرار داد اما مهم ترین آن ها شامل پارامتر های ذیل می باشد :

  • طول عمر لامپ
  • بازده انرژی لامپ
  • قیمت و هزینه های لامپ
  • تأثیرلامپ ها برعوامل زیست محیطی و سلامتی

طول عمر بالا :لامپ های led طول عمر بالایی دارند و بدون نیاز به جایگزین، بیشتر از چندین سال می توانند مورد استفاده قرار گیرند. در توضیح بیشتر وبهتر طول عمر بالای لامپ های led  باید گفت طول عمر این لامپ ها به هیچ وجه به تعداد روشن و خاموش شدن آن ارتباط ندارد.  این لامپ ها را می توان میلیون ها بار روشن و خاموش کرد و این موضوع باعث ایجاد خرابی و یا کاهش طول عمر این نوع لامپ ها نمی شود و به عبارت دیگر طول عمر لامپ تنها به مدت زمان روشن بودن آن بستگی دارد و هیچ ارتباطی به روشن و خاموش کردن ندارد در حالی که عمر لامپ های قدیمی ،علاوه بر مدت زمان نور دهی، با قطع و وصل شدن جریان برق نیز ارتباط مستقیمی داشت.15000 ساعت طول عمر مفید و استاندارد محاسبه شده در ایران توسط مهندسان این رشته می باشد که نمانور این استاندارد را همراه با سایر استاندارد های مورد نیاز برای لامپ، در تولید خود رعایت کرده و  شما عزیزان از سایت دیجی برق میتوانید با خیال آسوده آن ها را تهیه کنید.

بازده انرژی لامپ: بهره نوری یا بازده انرژی یک لامپ در واقع شار نوری خارج شده از لامپ به توان مصرفی آن است که نشان دهنده کارایی و بهره وری لامپ است. هر چه این عدد بالاتر باشد به این معنی است که لامپ با مصرف انرژی کمتر ،شار نوری بیشتری تولید میکند و به عبارت دیگر هر چه بهره نوری یک لامپ بیشتر باشد آن لامپ از نظر مصرف انرژی مقرون به صرفه تر است. لامپ های led  در مقایسه با لامپ های کم مصرف رشته ای مصرف انرژی پایینی دارد که بازده آن بالاتر است. لامپهای led،90درصد انرژی  الکتریسیته را به نور تبدیل می کند و برای روشن شدن نیاز به گرم شدن ندارد.

در حال حاضر لامپ های led بازده ای بین 74 تا 120 لومن بر وات را دارا می باشد و این در حالی است که این میزان در لامپ های کم مصرف 45 تا 65 لومن بر وات است. پس لامپ های led بالاترین نور دهی را بین لامپ ها دارند و یک لامپ led می تواند به راحتی جایگزین چندین لامپ کم مصرف شود.

قیمت و هزینه های لامپ: مصرف پایین انرژی و طول عمر بالای لامپ های led باعث شده تا  نصب آن ها در منازل، هزینه های تعمیر و نگهداری سیستم روشنایی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد . گارانتی 12 ماهه لامپ های نمانور  و قابل عودت بودن محصولات در صورت معیوب بودن احتمالی از دیگر ویژگی های است که باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود.

عوامل زیست محیطی وسلامتی ایمنی: به طور کلی نورها بر سه بخش نور های مرئی، فرا بنفش و نور با امواج مادون قرمز تقسیم می شوند که هر منبع نوری این 3 نوع نور را در خود دارد .بیشترین آسیبی که انسان میتواند از نورها ببیند آسیب از سمت امواج ماورا بنفش می باشد. که این آسیب ها در دراز مدت و با گذشت زمان بر پیری پوست، لکه های پوستی، سوختگی و قرمزی پوست و در موارد شدید تر هم منجر به سرطان پوستی می شود . اشعه فرا بنفش (یو.وی) موجود در نور آفتاب و یا لامپ های کم مصرف، با تحریک سلول‌های رنگدانه ساز پوست موجب افزایش بروز لکه های پوستی و بروز کک و مک در پوست افراد در معرض این نورها می شود. بررسی های انجام شده گویای این است که میزان تابش پرتو های اشعه ماوراءبنفش از یک لامپ معمولی فلور سنت بیشتر از 2800 نانو متر بوده که این مقدار از اشعه تابیده شده به پوست موجب تغییرات پاتو لو ژیک در سلول های پوست می شود .افراد ی که پوست حساستری دارند بیش از سایرین از این لامپ ها آسیب میبینند .دکتر محمد گلشن دبیر انجمن متخصصین پوست ایران در این زمینه می گوید هر چه میزان این اشعه در لامپ های مهتابی (کم مصرف)کم است دما در دراز مدت می تواند باعث تیرگی، کدری و ایجاد لک در پوست شود به همین منظور است که پزشکان متخصص پوست به افراد توصیه میکنند که در منزل هم از کرم های ضد آفتاب استفاده کنند اما لامپ های led این مشکل را حل کرده چرا که پرتوهای فرا بنفش و مادون قرمز تولید نمی کنند در نتیجه هیچ آسیبی به سلامتی و محیط زیست نمی زنند.این لامپ ها کاملا ًبی خطر و سازگار با محیط زیست هستند و بر عکس لامپ های کم مصرف قدیمی از جیوه در ساختار آن ها استفاده نشده است که همین امر باعث ایمن بودن این نوع لامپ ها شده است. همچنین گرمایی که توسط لامپ های led  تولید میشود در مقایسه با لامپ های کم مصرف قدیمی بسیار نا چیز است به شکلی که اگر چند ساعت روشن باشد و به بدنه آنها دست بزنند ،دست نمی سوزد و به این ترتیب خطرات ناشی از آتش سوزی و سوختگی در محل مورد استفاده با توجه به این ویژگی به درصد خیلی بالایی کاهش می یابد.

علاوه بر پوست چشم یکی از مهمترین اعضای بدن ست که نگهداری از آن اهمیت بالایی دارد و نمی توان آن را نادیده گرفت مخصوصا ًدر این زمان که بیشتر از هر وقت دیگری حتی در زندگی روز مره وابسته به ابزار هایی مانند رایانه و تلفن همراه و تلویزیون و اشعه های مضر برای سلامتی به خصوص چشم شده است .در چنین شرایطی باید از آسیب بیشتر جلو گیری کنیم که یکی از همین راه کار ها ،استفاده از لامپ های استاندارد و مناسبی است که برای چشم ها بی خطر هستند که لامپ های led نمانور به خاطر نداشتن اشعه های مضر احتمال آسیب را به صفر می رساند.

ال ای دی و گرما

ال ای دی‌ها از سینک‌های حرارتی برای جذب گرمای تولید شده و پخش آن در محیط اطراف استفاده می‌کنند. این از داغ شدن بیش از حد ال ای دی‌ها و سوختن جلوگیری می‌کند.

مدیریت حرارتی به طور کلی تنها مهم‌ترین عامل در عملکرد موفق یک LED در طول عمر آن است.

هر چه دمای ال ای دی‌ها بیشتر باشد، نور سریع‌تر کاهش می‌یابد و عمر مفید آن کوتاه‌تر می شود.

محصولات LED از انواع طرح‌ها و پیکربندی‌های منحصر به فرد هیت سینک برای مدیریت گرما استفاده می‌کنند.

امروزه پیشرفت در مواد به تولیدکنندگان این امکان را داده است که لامپ‌های LED را به گونه ای طراحی کنند که با شکل و اندازه لامپ‌های رشته‌ای سنتی مطابقت داشته باشد.

 

تفاوت روشنايی LED نسبت به ساير منابع نور، مانند مهتابی و فلورسنت فشرده در چيست؟

نور ال ای دی از جهات مختلفی با رشته‌ای و فلورسنت متفاوت است. وقتی به خوبی طراحی شود، نور LED کارآمدتر، همه کاره تر است و دوام بیشتری دارد.

LED ها منابع نور "جهت دار" هستند، به این معنی که آنها نور را در یک جهت خاص ساطع می‌کنند، بر خلاف لامپ‌های رشته‌ای و CFL که نور و گرما را در همه جهات منتشر می‌کنند. این بدان معناست که LED ها می‌توانند از نور و انرژی به طور موثرتری در بسیاری از کاربردها استفاده کنند. البته باید توجه داشت به دلیل همین تابش جهت دار، تولید برای لامپ ال ای دی به مهندسی پیچیده‌ای نیاز است.

رنگ های LED رایج عبارتند از کهربایی، قرمز، سبز و آبی. برای تولید نور سفید، ال‌ای‌دی‌های رنگ‌های مختلف با مواد فسفری ترکیب یا پوشانده می‌شوند که رنگ نور را به یک نور آشنای «سفید» که در خانه‌ها استفاده می‌شود، تبدیل می‌کند. فسفر ماده‌ای مایل به زرد است که برخی از ال ای دی ها را می پوشاند. LED های رنگی به طور گسترده‌ای به عنوان چراغ های سیگنال و چراغ های نشانگر مانند دکمه پاور در رایانه استفاده می شوند.

در CFL، یک جریان الکتریکی بین الکترودها در هر انتهای یک لوله حاوی گاز جریان دارد. این واکنش نور ماوراء بنفش (uv) ،گرما تولید می‌کند. نور ماوراء بنفش هنگامی که به یک پوشش فسفری در داخل لامپ برخورد می‌کند به نور مرئی تبدیل می‌شود.

لامپ‌های رشته‌ای با استفاده از الکتریسیته، یک رشته فلزی را تا زمانی که «سفید» شود، داغ می‌کند در نتیجه لامپ‌های رشته‌ای 90 درصد انرژی خود را به عنوان گرما آزاد می‌کنند.

روشنايی صنعتی و تجاری

راندمان بالا و ماهیت جهت دار LED ها ، آنها را برای بسیاری از مصارف صنعتی ایده آل می کند. ال‌ای‌دی‌ها به طور فزاینده‌ای در چراغ‌های خیابان، روشنایی گاراژ پارکینگ، روشنایی پیاده‌رو و سایر روشنایی‌های فضای باز، نورپردازی یخچال و روشنایی‌های رایج هستند.

امروزه گزینه‌های روشنایی بیشتری نسبت به قبل وجود دارد. که با وجود آن، لامپ‌های ال ای دی همچنان انتخاب ساده ای برای صرفه‌جویی در قبوض برق است.

 

تماس با دیــجــی بــرق
البرز - محمدشهر - بلوار کامیون‌داران - بلوک 39
09368190002
09368190005
فروشــگاه اینتــــرنتی دیــــجـــی بـــرق

فروشگاه اینترنتی دیجی برق  دارای نمایندگی های معتبر فروش انواع لوازم روشنایی و تجهیزات برقی اعم از لامپ ، سیم وکابل ، هواکش ، پرژکتور، کلید و پریز ، چراغ های حیاطی و پارکی، محافظ های برق، چراغ های دکوراتیو ، آیفون صوتی و تصویری وبسیاری از محصوات دیگر جهت خرید اینترنتی مشتریان فراهم ساخته است .

فروشگاه اینترنتی دیجی برق  دارای نمایندگی های معتبر فروش انواع لوازم روشنایی و تجهیزات برقی اعم از لامپ ، سیم وکابل ، هواکش ، پرژکتور، کلید و پریز ، چراغ های حیاطی و پارکی، محافظ های برق، چراغ های دکوراتیو ، آیفون صوتی و تصویری وبسیاری از محصوات دیگر جهت خرید اینترنتی مشتریان فراهم ساخته است . تمامی کالاها  مقرون به صرفه، دارای ضمانت نامه و تحویل در محل می باشد. رضایت مشتری افتحار ماست.     

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به فروشگاه دیجی برق می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح