انتخاب لامپ مناسب برای محیط با محاسبه لومن

یک لومن میزان کل نور خارج شده از لامپ، چراغ و هر نوع منبع نوری در يك ثانیه می‌باشد. به زبان ساده تر هرچه شار نوری یک منبع روشنایی بالاتر باشد،  روشنایی بیشتری دارد. اما چه منبع نوری برای ما مناسب است؟ چگونه محاسبه کنیم؟ این نکته را باید در نظر داشته باشید که مساحت و متراژ تنها گزینه برای تعیین دقیق منبع نوری نیست.ارتفاع سقف و نوع کاربری محیط، نوع چراغ و ... در میزان بازتاب نور تأثیرگذار است.برای مثال ممکن است لامپی وات بیشتر داشته باشد اما به دلیل جایگاه نصب نامناسب آن، میزان روشنایی محل خلاف انتظارتان باشد.

انتخاب لامپ مناسب برای محیط با محاسبه لومن

رابطه بین لومن و وات چیست؟

نسبت بین لومن و وات به ترتیب به کارایی و قدرت یک لامپ اشاره دارد. بنابراین، مطابقت بین لومن و وات بستگی به نوع لامپ مورد استفاده شما دارد: رشته ای، لامپ LED، هالوژن یا فلورسنت. بیایید با اشاره به رایج‌ ترین اندازه‌ گیری‌های محیط‌ها و لومن مربوط به آنها، به برخی نسبت‌های بین لومن و وات نگاه کنیم.اگر فضای درگیر به 450 لومن نور نیاز داشته باشد، نسبت وات بین انواع مختلف لامپ به شرح زیر است:

لامپ رشته ای 40 وات
لامپ هالوژن 29 وات
لامپ فلورسنت 9 وات
لامپ LED 8وات

برای فضاهایی که به 800 لومن نور نیاز دارند:

لامپ رشته ای 60 وات
هالوژن 43 وات
فلورسنت 14 وات
لامپ LED 13 وات

برای فضاهایی که به 1100 لومن نور نیاز دارند:

لامپ رشته ای 75 وات
هالوژن 59 وات
فلورسنت 19 وات
لامپ LED 17وات

در نهایت برای فضاهایی که به 1600 لومن نور نیاز دارند:

لامپ رشته ای 100 وات
هالوژن 72 وات
فلورسنت 23 وات
لامپ LED 20 وات

چگونه می توان محاسبه کرد که برای روشنایی یک اتاق چند لومن لازم است؟

نورپردازی در اتاق نشیمن یا اتاق خواب، به نور کمتری نسبت به محیط اداری، نیاز دارد. تعیین سطوح روشنایی برای هر اتاق، با توجه به راحتی و کارایی آن، واجب است. به طور کلی، برای روشن کردن کاربردی ترین اتاق‌ها، و فضاهایی که نیاز به نور عالی دارند، مانند آشپزخانه یا اتاق غذاخوری، باید از نورپردازی روشن استفاده کنید. هنگامی که تصمیم گرفتید یک اتاق چقدر باید روشن باشد، با انجام دو مرحله به سادگی سطوح لومن را محاسبه کنید.
1ـ حاصل‌ ضرب طول و عرض اتاق و محاسبه مساحت.
2ـ سطح روشنایی استاندارد منطقه خاصی را که قصد دارید روشن کنید، بررسی کرده تا سطح روشنایی آن مشخص شود. استانداردهایی برای سطح روشنایی ایده آل هر سازه و محیط وجود دارد که با توجه به کشور مرجع متفاوت است. برای مشاهده لیست روشنایی استاندارد در محیط های مختلف اینجا کلیک کنید.
حالا میزان روشنایی مورد نیاز را در مساحت ضرب کنید تا تعداد lumen های مورد نیاز را بدست آید . برای مثال روشنایی بهینه برای اتاق استراحت 100 لوکس است. برای اتاق با مساحت 10 مترمربع به (100*10) 1000 لومن احتیاج داریم.بنابراین با توجه به میزان لومن درج شده روی برچسب لامپ، برای این اتاق، یک عدد ال ای دی حبابی 12 وات مناسب است.
وات ها را فراموش کنید.به دنبال لومن باشید. وات، انرژی مصرف شده را اندازه گیری می کند. CFL ها و LED ها نسبت به لامپ های رشته ای با روشنایی یکسان، وات کمتری مصرف می‌کنند. به عنوان مثال، شما باید یک لامپ استاندارد 75 وات را با یک لامپ کم مصرف حدود 1100 لومن جایگزین کنید و یا یک لامپ 40 واتی را با یک لامپ کم مصرف حدود 450 لومن جایگزین کنید. برای نشان دادن خروجی لومن و کمک به انتخاب روشنایی مناسب با توجه به نیازهایتان، به استانداردهای برچسب گذاری لامپ تکیه کنید.
این تغییرات جدید مزایای قابل اندازه گیری دارد. برای مثال در ایالت متحده آمریکا ، وزارت انرژی تخمین می‌زند که پس انداز جمعی خانوارها در هر سال، 6 میلیارد دلار در سراسر کشور است. به عبارت دیگر، اگر 15 لامپ استاندارد را به لامپ های جدید و کارآمدتر ارتقا دهند، درسال 75 دلار یا بیشتر، در هزینه انرژی صرفه جویی خواهند کرد.

نور بیشتر، انرژی کمتر با LED

با لامپ های LED ، با مصرف انرژی بسیار کمتر، می توان به خروجی نور بیشتری دست یافت. به عنوان مثال، یک لامپ ال ای دی 5-6 واتی، خروجی نور مشابهی را به یک لامپ هالوژن 50 واتی می دهد. این یعنی 87 درصد انرژی کمتر برای همان نور خروجی! هنگام استفاده از LED انرژی بیشتری به جای گرما، به نور تبدیل می شود. با بهبود فناوری، لومن های بیشتری با استفاده از وات کمتر تولید می شود؛ یعنی لومن بیشتر در هر وات. بنابراین، استفاده از وات ها به عنوان راهنمای روشنایی، دیگر مناسب نیست.

خوشبختانه، لامپ‌های کم مصرف‌تر (عمدتاً هالوژن، فلورسنت فشرده، LED) با تنوع بسیاری از اندازه‌ها، رنگ‌ها و اشکال موجود هستند که همان درخشش شگفت انگیز لامپ های رشته ای را ایجاد می‌کنند. گروه دیجی برق، دسترسی آسان به  انواع مختلف این روشنایی های فوق کم مصرف را با قیمت منصفانه فراهم آورده است.

تماس با ما
تهران: شهرری. میدان نماز. کوچه سالاری. بین رستمی فر و عباسی. پشت مسجد ارشاد
09368190002
09368190005
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به فروشگاه دیجی برق می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح