معایب و فواید انواع لامپ و نکاتی که ممکن است ندانید !

انواع لامپ در بازار ها وجود دارد که از نظر شکل ظاهری، کیفیت و همچنین کارایی با یکدیگر متفاوت هستند، تنوع در تولید لامپ ها به دلیل متفاوت بودن محیط ها برای استفاده می باشد و در نتیجه شما عزیزان می توانید به راحتی لامپ مورد نظر خود را یافته و تهیه نمایید. البته باید بگوییم که لامپ ها از نظر توان مصرف و قدرت نوردهی و سایز هم با یکدیگر متفاوت هستند و باید هنگام انتخاب به تمام موارد گفته شده توجه کرد. این لامپ ها دارای معایب و فوایدی هستند که در زیر به چندین مورد از معایب و فواید ها اشاره خواهیم کرد. لامپ ها براساس توان و قدرت نوردهی که دارند نام گذاری می شوند و وارد بازار ها می گردند، اگر نیاز به نور بالا در محیط دارید باید مدلی را انتخاب کنید و اگر برای وسایل و یا خودرو خود نیاز به لامپ دارید باید مختص با مدل آن لامپ را انتخاب کنید. آشنایی با معایب و فواید هر نوع لامپ به شما کمک خواهد کرد تا بهترین نمونه را متناسب با نیاز خود انتخاب کرده، تهیه نمایید و مورد استفاده قرار بدهید. ما در اینجا قصد داریم فواید و مضرات انواع لامپ و چراغ را به صورت تفکیک شده شرح دهیم .

فواید و مضرات انواع لامپ

معایب لامپ زنون

این مدل لامپ ها معایب بدی هم در کنار فواید دارند که از معایب آن می توان به تابش زیاد نور و آسیب رساندن به سایر راننده ها اشاره کرد زیرا این مدل لامپ بیشتر در خودرو ها کاربرد دارد، قیمت بسیار بالایی هم دارد. بسیاری از خودرو های مدرن و پیشرفته برای چراغ های جلو خودرو خود از لامپ های زنون استفاده می کنند تا بتوانند در طول شب جاده را بهتر مشاهده کنند که این نور زیاد می تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد مثلا خودرو هایی که از روبه رو حرمت می کنند ممکن است که با وجودنور زیاد لامپ مسیر را تشخیص ندهند و دچار تصادف شوند که اصولا خوشایند نیست. 

مضرات و فواید لامپ زنون

معایب لامپ فیلامنتی

از معایب موجود در لامپ فیلامنتی می توان گفت که تنها با یک رنگ تولید می شوند و از همه مهمتر محفظه آنها بلوری است و به سرعت در برابر ضربه و فشار و نوسانات دمایی شکسته می شود من ممکن است به افراد هم آسیب وارد کند. البته بدانید که این لامپ ها قیمت بالاتری هم نسبت به سایر نمونه ها دارند و در نتیجه زیاد طرفدار ندارند و اصلا از لامپ های مقاوم تر و ارزان تر افراد استفاده می کنند. این لامپ ها مصرف انرژی بالایی هم دارند به همین دلیل هزینه زیادی را برای افراد در بر دارند.  

فواید مضرات لامپ فیلامنتی

معایب لامپ ال ای دی

لامپ های ال ای دی همواره از پر مصرف ترین نمونه لامپ ها به شمار می روند که مدل های مختلفی از آنها هر روزه تولید می شود و وارد بازار ها می گردد، این مدل لامپ ها معایبی را در خود جای داده اند که از آنها می توان به قدرت نوردهی پایین، مدار ضعیف، قیمت بالا، در صورت شکستن نه تنها به افراد آسیب وارد می کنند بلکه مواد موجود در آن به محیط زیست هم آسیب وارد می کند به همین دلیل است که باید هنگام تهیه لامپ مناسب دقت زیادی به خرج داد تا از هر نظر فوق‌العاده باشد و بتواند نور محیط را به خوبی تامین کند و هزینه کمتری را برای افراد رقم بزند. 

مضرات لامپ ال ای دی

معایب لامپ کم مصرف

امروزه لامپ های کم مصرف در دنیا جایگاه ویژه ای را به دست آورده اند، این لامپ ها در کنار عملکرد عالی که ازخود نشان داده اند معایبی هم دارند که شما را با آنها آشنا خواهیم کرد، از معایب این مدل لامپ ها می توان به وجود گاز های سنی درون لامپ اشاره کرد که در صورت شکستن لامپ و آزاد شدن گاز محیط بسیار آلوده خواهد شد، این لامپ ها به نوبه خود اشعه ای دارند که می تواند به پوست افراد آسیب وارد کند و در صورت مداومت در استفاده منجر به سرطان هم می شود از این رو برخی محیط ها به مدل های دیگر روی آورده اند تا با کمک آن روشنایی را به محیط خود هدیه بدهند. 

مضرات لامپ کم مصرف

معایب لامپ هدلایت

لامپ هدلایت از لامپ هایی می باشد که در خودرو ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، این لامپ ها قدرت نور دهی بسیار بالایی دارند اما در حال مزایا معایبی هم دارند، در صورتی که برق خودرو نوسانات پیدا کند و افزایش پیدا کند مسلما لامپ می سوزد و از بین می رود. در برابر دما و فشار بالا سست هستند و به سرعت از بین می روند. در برابر حرارت پایین یعنی سرما به سرعت به میزنند و از کار می افتند، در صورتی که جریان الکتریکی کم و زیاد شود نور لامپ هم کم خواهد شد که در جاده مشکل زیادی را به همراه خواهد داشت. 

مضرات و معایب لامپ هدلایت

معایب لامپ رشته ای

لامپ های رشته ای از قدیمی ترین لامپ ها به شمار می روند که کاربرد های خاص خود را دارند، این لامپ ها معایبی هم دارند که آنها را معرفی خواهیم کرد، این لامپ ها طول عمر کمی دارند، مصرف انرژی آنها بالا می باشد، گرمای زیادی تولید می کند و از همه مهمتر دارای گازهای گلخانه ای سمی می باشد و برای پوست و چشم ها یک خطر جدی است و تا حد امکان باید از خرید و استفاده آن دوری کرد تا بتوان سلامت خود را حفظ نمود و با محصولات دیگر نورپردازی محیط را انجام داد. این لامپ ها سایز بزرگی دارند و برای برخی ازمحیطها مناسب نیستند و به دلیل مصرف بالای انرژی هزینه های سنگینی به همراه خود دارند. 

مضرات و معایب لامپ رشته ای

معایب لامپ فلورسنت

لامپ فلورسنت از جمله لامپ هایی می باشد که در بخش داخلی تونل ها و راهرو های ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد، این محصول معایب خاصی دارد، آیت لامپ استهلاک ابایی دارد، مصرف انرژی آن بالا می باشد، درون خود گاز های سمی و خطرناکی دارد، پس از روشن کردن مدت زمان طولانی زمان نیاز دارد تا نور بدهد، نویز الکتریکی دارد، قابل بازیافت نیست، قیمت بالایی دارند و نمی توان میزان نور آنها را تنظیم کرد و در کل قدرت نور دهی زیادی هم ندارند. 

معایب و مضرات لامپ فلورسنت

معایب لامپ

لامپ ها همان گونه که در بالا هم اشاره کردیم انواع مختلفی دارند که هر کدام برای استفاده در محیطی ساخته شده اند، این لامپ ها را همواره دسته بندی کرده اند و مزایا و معایب هر کدام را در کنار آنها ثبت کرده اند تا بتوانید با آنها آشنا شوید. معایب لامپ ها در کنار مزایایی که دارند زیاد هم می باشد و از مشترک ترین معایب لامپ ها می توان به مضر بودن نور، هزینه بالا، داشتن گاز های سمی، قدرت نور دهی متوسط، مقاومت کم در برابر حرارت و سرما و گرما و ضربه و همچنین فشار و از همه مهمتر نوسانات الکتریکی اشاره کرد. 

معایب لامپ های مهتابی

لامپ مهتابی را امروزه می توان در بسیاری از محیط‌های مشاهده کرد زیرا مصرف انرژی کمی دارند اما در کنار این مورد همواره ماده سفید رنگی در درون خود دارند که بسیار سمی و خطرناک است و می تواند منجر به مسمومیت شدید افراد شود، این لامپ ها دارای جیوه هستند به همین دلیل نور تولید شده از آنها پرتو فرابنفش دارد که به بدن آسیب وارد می کند، هنگام استفاده از این لامپ ها باید مراقب بود زیرا در برابر ضربه و فشار و شرایط هوا بسیار حساس هستند و ممکن است که دچار شکستگی شوند.

معایب و مضرات لامپ های مهتابی

معایب لامپ بخار جیوه

این گونه لامپ ها تک رنگ هستند و نوردهی کمی دارند یعنی زمان زیادی لازم است تا لامپ گرم شده و نور مورد نیاز را تامین کند، وجود جیوه باعث شده تا اثرات مخربی داشته باشد، مصرف انرژی بالایی دارند، این لامپ ها دوام و ایمنی کمی دارد و با کوچک ترین ضربه ای دچار شکستگی می شوند و کارایی خود را از دست می دهند. این مدل لامپ ها برای محیط‌های مسکونی گزینه مناسبی نیستند و نباید از آنها استفاده کرد تا از اشعه مضر آن در امان ماند. 
مضرات و معایب لامپ بخار جیوه

فواید لامپ مادون قرمز

لامپ مادون قرمز از جمله لامپ هایی می باشد که خاصیت درمانی دارد و بر روی بدن تاثیر مثبتی می گذارد و های می توان از آن برای درمان بیماری ها هم استفاده کرد، این لامپ فواید خاص زیادی دارد این لامپ ها با تولید اشعه مادون قرمز مانند خورشید عمل کرده و بیماری ها را بهبود می بخشد، این لامپ کاربرد زیادی در صنعت و پزشکی دارد، پس از جراحی ها از این لامپ برای تسکین درد ها استفاده می کنند، گردش خون شما را بهبود می بخشد و در نتیجه درمان خواهید شد. این لامپ قابلیت تنظیم دارد و امروزه در طب پزشکی جایگاه ویژه ای را به دست آورده است به همین دلیل فواید آن زیاد می باشد. 

فواید لامپ مادون قرمز

فواید لامپ یو وی

لامپ یو وی که با نام لامپ ماوراء بنفش هم شناخته می شود از مدل لامپ هایی می باشد که از اشعه آن برای درمان بیماری ها بهره می برند، برای ضد عفونی حیطه های مختلف هم از این لامپ استفاده می کنند، برای گندزدایی و تصفیه آب هم می توان از این لامپ استفاده کرد، قدرت بالای این لامپ در میکروب کشی باعث شده بود تا طی سال های اخیر برای از بین بردن ویروس کرونا هم پزشکان از آنها استفاده کنند که توانسته عملکرد عالی از خود نشان بدهد.  

فواید لامپ uv یووی

فواید لامپ زرد

لامپ زرد به دلیل داشتن اشعه مضر کمتر در نور خود همواره بهترین لامپ برای مطالعه شناخته می شود، فواید این لامپ به نوبه خود زیاد می باشد و می توان آن را در محیط‌ خانه، محل کار و بسیاری محیط‌های دیگر ورد استفاده قرار داد، لازم به ذکر است که این نور خستگی کمتری را برای چشم ها به همراه دارد، نور را کمتر پخش می کند و از همه مهمتر زمان مطالعه مطالب را مات و تار نمی کند و می توان به خوبی از آن استفاده کرد.

لامپ زرد

فواید لامپ رشد گیاه

در فصول سرد سال که گیاهان نور کافی دریافت نمی کنند و در نتیجه رشد خوبی ندارند و نور خورشید هم تابش کمی دارد می توان از لامپ رشد گیاه استفاده کرد، این لامپ به گونه ای طراحی شده است که می تواند نیاز گیاه لازبه خوبی تامین نماید تا هم رشد بهتری داشته باشد و هم دچار خرابی نشود. این لامپ ها نوری مناسب با نیاز گیاهان دارند به همین دلیل عمل فتوسنتز را در آنها افزایش می دهند. این لامپ ها همزمان ور سفید و آبی و قرمز را با هم به گیاهان منتقل می کنند تا رشد شاخ و برگ و میوه آنها را با هم تحت کنترل قرار بدهند و از مهمترین فواید آنها می توان به نداشتن اشعه مضر اشاره کرد.  

فواید لامپ رشد گیاه

فواید لامپ ال ای دی

در بالا به برخی از معایب لامپ های ال ای دی اشاره کردیم اما آنها به نوبه خود مزایای منحصر به فردی هم دارند که افراد را به سمت خود جذب می کنند. لازم به ذکر است که مزایای ویژه ای لامپ موجب محبوبیت آن گشته است، می توان گفت که این لامپ ها در برابر لرزش و شوک مقاومت بالایی دارند، در ساختار خود هیچ گونه سربی ندارند،  تغییر آب و هوا و رطوبت و آب بر روی عملکرد آن تأثیری نمی گذارد و موج فرابنفش ندارد و برای محیط‌ زیست هم اثرات مخربی ندارد و می توان از آن در بسیاری از محیط های باز و بسته استفاده کرد. 

فواید لامپ led

فواید لامپ مادون قرمز برای جوجه

؛ زمانی که پرورش دهندگان طیور تعداد زیادی تخم را برای تبدیل به جوجه فراهم می کنند همواره آنها را درون دستگاهی قرار می دهند که می تواند تمام دمای مورد نیاز آنها را در اختیارشان قرار بدهد، این دستگاه با کمک لامپ مادون قرمز این گرما را برای جوجه ها تولید می کند. جوجه ها به گرمای تن مادر و محیط نرم نیاز دارند که این اشعه به خوبی گرما را فراهم می کند بدون این که به آنها آسیبی وارد کند. مصرف انرژی این لامپ پایین است اما طول عمر آن بسیار بالا است و محبوبیت زیادی را به دست آورده است. 

فواید لامپ مادون قرمز برای جوجه

فواید لامپ یو وی برای آکواریوم

لامپ یو وی هیچ گونه اشعه مصری ندارد که به بدن ماهیان وارد شود به همین دلیل در فصول سرد سال برای گرم نگه داشتن دمای و محیط آکواریوم از لامپ های یو وی استفاده می کنند، این لامپ ها نور متناسب با آکواریوم را دارند و از همه مهمتر مصرف انرژی آنها پایین است، حرارت و بخار و رطوبت بر روی آنها تاثیری نمی گذارد می توانند عملکرد خوبی در هر شرایطی داشته باشند. این لامپ محیط ماهی ها و آب را از وجود باکتری و میکروب دور نگه می دارد به همین دلیل جلبک در آب به وجود نمی آید و آب تیره و کدر نخواهد شد. 

فواید لامپ یووی برای اکواریوم

فواید لامپ کم مصرف

لامپ های کم مصرف از لامپ های پر مصرف هستند که نسبت به سایر لامپ ها طول عمر بیشتری دارند و می توانند دوام بیشتری هم داشته باشند، مصرف انرژی آنها بسیار پایین می باشد و در صورت نیاز می توان مدت زمان طولانی هم از آنها استفاده کرد، این لامپ ها در برابر برخی عوامل محیطی هم مقاومت دارند و نوردهی زیادی دارند اما گرمای کمی تولید می کنند به همین دلیل است که روز به روز به تعداد مصرف کنندگان آنها در بازار ها افزوده می شود. 

فواید لامپ کم مصرف

فواید لامپ مادر مصنوعی

لامپ مادر مصنوعی اصولا در مراکزی که پرورش طیور انجام می دهند کاربرد دارد این لامپ اشعه مصری ندارد و در نتیجه جوجه ها سالم متولد خواهند شد، گرمای آنها به اندازه است و قابلیت تنظیم گرما دارند، نورشان اصولا قرمز است اما بدون ضرر می باشد، ماندگاری زیادی دارد، جوجه پس از تولد هم نیاز به گرما دارد تا بتواند به زندگی ادامه دهد و به رشد بهتر برسد از این رو درون دستگاه با لامپ مادر مصنوعی را داده می شوند. این لامپ گرما را در محیط پخش می کند و دما را یکسان می کند، محیط را میکروب کسی می کند تا سلامت جوجه ها به خطر نیفتد، اکسیژن را در محیط کاهش نمی دهد و از همه مهمتر سلامت جوجه را و تخم ها را برای زنده ماندن بیشتر تضمین می کند. محیط را به سرعت خشک می کند زیرا رطوبت باعث بیماری جوجه ها می شود، همین مزایا و فواید باعث شده تا پرورش دهندگان به سمت آن روی بیاورند.  

 فواید لامپ مادر مصنوعی

فواید لامپ

در بالا به چندین مدل لامپ اشاره کردیم و گفتیم که هر کدام برای چه محیطی مناسب هستند پس شما با توجه کردن به مزیت و معایب هر نمونه می توانید طبق نیاز خود بهترین مدل را انتخاب کنید که کمترین ضرر و بیشترین فواید را دارد. لامپ ها هم فواید و هم معایب دارند اما برخی مدل ها به قدری فواید دارند که معایب کم آنها قابل مشاهده و توجه نیست و در هر صورتی می توانند مصرف کنندکان را به سمت خود جذب کنند، مصرف کم انرژی، نور دهی عالی، دوام و ماندگاری زیاد و عملکرد خوب از مهمترین فواید لامپ ها می باشد که با کمک آنها افراد را به سمت خود جذب می کنند. پخش نور به خوبی در محیط و ایجاد گرمای مورد نیاز برای محیط مورد نظر و کاهش اثرات مخربی و بسیاری موارد دیگر وجود دارد که می توان آنها را جزء فواید لامپ ها دانست و با اطمینان کامل آنها را تهیه کرد و مورد استفاده قرار داد. 

فواید انواع لامپ

تماس با ما
تهران: شهرری. میدان نماز. کوچه سالاری. بین رستمی فر و عباسی. پشت مسجد ارشاد
09368190002
09368190005
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به فروشگاه دیجی برق می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح