راه های کاهش مضرات انواع لامپ + به تفکیک لامپ

انسان ها با ریتم چرخه طبیعی نور، تاریکی روز و شب تکامل یافتند. گسترش نور مصنوعی به این معنی است که بیشتر ما دیگر شب های واقعا تاریک را تجربه نمی کنیم. تحقیقات نشان می دهد که لامپ ها در شب می تواند بر سلامت انسان تأثیر منفی بگذارد و خطرات چاقی، افسردگی، اختلالات خواب، دیابت، سرطان سینه و غیره را افزایش دهد. مانند بسیاری از زندگی های روی زمین، انسان ها به یک ریتم شبانه روزی و یک الگوی خواب و بیداری که توسط چرخه روز و شب کنترل می شود، پایبند هستند. نور مصنوعی در شب می تواند این چرخه را مختل کند. راهای های گوناگون وجود دارد که این مضرات را کاهش دهد در این مقاله به آن می‌پردازیم.

مضرات لامپ

مضرات لامپ

مقامات بهداشتی هشداری را در مورد لامپ‌ها صادر کردند که تحقیقات نشان داد برخی از انواع آن می‌توانند به طور بالقوه به پوست آسیب برسانند و حتی ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند.

مضرات لامپ

مضرات لامپ ال ای دی

با توجه به اثرات مضر تشعشعات LED ها، بسیاری از تولیدکنندگان توجه جدی دارند و به سمت نوآوری حرکت می کنند. چراغ های ال ای دی بیشتر از اینکه فایده داشته باشند می توانند ضرر داشته باشند و LED می تواند آسیب جبران ناپذیری به شبکیه چشم وارد کند. در این گزارش همچنین اشاره شد که شیشه‌ها و فیلترهای مسدودکننده نور آبی ممکن است در برابر این اثرات و سایر اثرات مضر محافظت نکنند. ال ای دی های سفید دارای غلظت بالایی از نیکل هستند که برای برخی افراد آلرژی زا است و همچنین مس که در صورت دور ریختن و استفاده نکردن از چراغ های LED می تواند برای محیط زیست بسیار مضر باشد. به درستی. استفاده از فلزات سنگین مانند اینها به طور بالقوه می تواند اجتناب شود، و ترکیبات و مواد دیگر می توانند جایگزین آنها شوند، اما این باعث افزایش قیمت نیز می شود و همانطور که می دانیم نتیجه اغلب بزرگترین نگرانی برای تولید کنندگان است. متأسفانه خستگی چشم یکی دیگر از معایب استفاده از چراغ‌های LED است، زیرا این چراغ‌ها باعث ایجاد مشکلاتی برای افرادی با شرایط پزشکی موجود مرتبط با میگرن و تشنج می‌شوند به این دلیل است که LED ها یک سوسو خارق العاده ضعیف تولید می کنند، آنقدر سریع که متوجه آن نمی شوید.

مضرات لامپ led

مضرات لامپ اس ام دی

منابع نور الکترونیکی از جمله لامپ ها، بارها در هر ثانیه سوسو می زنند. این معمولاً برای چشم انسان قابل درک نیست زیرا سوسو زدن بسیار سریع یا با فرکانس بالا رخ می دهد. یک نظریه این است که فرکانس سوسو زدن لامپ های اس ام دی باعث تغییراتی در چشم می شود که منجر به نزدیک بینی می شود. عامل دیگر ممکن است ترکیب رنگ نور لامپ اس ام دی باشد. برای درک این موضوع و نحوه عملکرد نور به طور کلی مفید است. نور خورشید سایه های مختلفی از قرمز، نارنجی، زرد، سبز و آبی ساطع می کند. این رنگ های مختلف با هم ترکیب می شوند تا "نور سفید" یا نور خورشید را ایجاد کنند. برخی از لامپ‌ها برای تقلید نور خورشید ساخته می‌شوند و بنابراین ترکیبی از رنگ‌ها را برای تولید همان نور سفید ساطع می‌کنند. به دلایل مختلف، تولیدکنندگان گاهی اوقات لامپ هایی می سازند که مقدار بیشتری از یک رنگ خاص را ساطع می کنند. چراغ‌های اس ام دی معمولاً حاوی نورهای سبز، قرمز یا آبی قوی هستند و بسته به شدت این رنگ‌های مختلف یا طول موج‌های نور، ممکن است خطر نزدیک‌بینی را افزایش دهند. اگرچه شواهد متناقضی وجود دارد، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که نور قرمز با نزدیک‌بینی مرتبط است در حالی که برخی دیگر نشان می‌دهند که نور سبز یا آبی مقصر هستند. صرف نظر از این، نورهای اس ام دی که شدت آبی بالایی دارند ممکن است انواع دیگری از مشکلات چشمی را نیز ایجاد کنند. نور آبی اغلب در اس ام دی ها قوی است زیرا انرژی بالایی دارد. ثابت شده است که این کار هوشیاری را افزایش می دهد، عملکرد شناختی را بهبود می بخشد و سطح خلق و خو را بالا می برد. بسیاری از وسایلی که دارای چراغ‌های اس ام دی هستند، مقادیر زیادی نور آبی ساطع می‌کنند که ممکن است توضیح دهد که چرا وقتی تلفن خود را روشن می‌کنید یا لامپ اس ام دی روی میز خود را روشن می‌کنید، بیشتر احساس بیداری و هوشیاری می‌کنید. در حالی که نور آبی می تواند به بهبود عملکرد مغز کمک کند، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نورهای اس می تواند اثرات نامطلوبی بر سلامت چشم ما داشته باشد. هنگامی که نور آبی وارد چشم می شود، پراکنده می شود و بر توانایی تمرکز چشم فشار می آورد که باعث خستگی چشم ما می شود. این می تواند منجر به وضعیتی به نام فشار چشم دیجیتال (DES) شود. نور آبی موجود در لامپ اس ام دی به دلیل انرژی بالایی که دارد می تواند از طریق چشم نیز نفوذ کند و قرار گرفتن در معرض بیش از حد ممکن است باعث آسیب به شبکیه شود که ممکن است خطر نزدیک بینی و حتی دژنراسیون ماکولا و از دست دادن بینایی برگشت ناپذیر را افزایش دهد.

مضرات لامپ smd

مضرات لامپ کم مصرف

در چند سال گذشته، برخی از مطالعات در مورد خطر استفاده از لامپ های صرفه جویی در انرژی توضیح داده اند.هر لامپ به طور متوسط حاوی 4 میلی گرم جیوه است که در لوله های شیشه ای مهر و موم شده است. در مقایسه، بسیاری از دماسنج ها حاوی حدود 500 میلی گرم جیوه هستند. اگر در معرض دوزهای بالا قرار بگیرید، جیوه می تواند سمی باشد. استدلال علیه CFL ها ناشی از نگرانی در مورد قرار گرفتن در معرض جیوه در هنگام شکستن CFL ها است، هم برای کارگران شهرداری که زباله ها را مدیریت می کنند و ممکن است با مقادیر زیادی لامپ شکسته در تماس باشند و هم برای تهدید بالقوه زیست محیطی هزاران CFL دور ریخته شده در محل های دفن زباله علاوه بر این، برخی از CFLها نور آبی مایل به آبی ساطع می کنند که نسبت به نور سفید یا زرد لامپ های رشته ای مطلوب تر است. بنابراین مهمترین مضراتی که سلامت انسان و جان موجودات را تهدید می کند به شرح زیر است:
مضرات لامپ های کم مصرف
برخی از لامپ های کم مصرف پرتوهای فرابنفش ساطع می کنند که شبکیه و قرنیه را تحت تأثیر قرار می دهد. بنابراین، نزدیک شدن به آنها بیش از 30 سانتی متر از چشم توصیه نمی شود.
لامپ های کم مصرف حاوی جیوه هستند که در صورت شکستن لامپ ها بخار می شود و ممکن است باعث آسیب به خصوص برای کودکان شود.
قیمت لامپ های کم مصرف بیشتر از قیمت لامپ های سنتی است.
افزایش نورهای مصنوعی در عصر باعث آلودگی نوری می‌شود. بر این اساس، این امر باعث تغییرات فیزیولوژیکی در عصر شد که زندگی گیاهان و موجودات شب زنده وابسته به تاریکی را تهدید می کند. برخی از این مضرات مورد توجه قرار گرفته اند، به ویژه محتوای جیوه که در داخل لامپ ها کاهش می یابد. همچنین برخی از لامپ های LED نسل جدید کم یا فاقد جیوه هستند.

مضرات لامپ رشته‌ای

لامپ های رشته‌ای به سرعت می سوزند و برای محیط زیست مضر هستند. استفاده از این نوع لامپ ها امروزه به عنوان روش قدیمی در نظر گرفته می شود. به غیر از سرمایه گذاری کم آن، شما نمی توانید از مزایای زیادی از آن بهره مند شوید. بیشتر از مزیت اشکال دارد. از منظر اکولوژی نیز، آنها مفید نیستند. آنها انرژی زیادی را برای تولید مقدار مناسب نور مصرف می کنند زیرا انرژی بیشتری برای تولید گرما نسبت به نور مصرف می کنند. در این فرآیند، گرمای اضافی ناشی از استفاده از لامپ های رشته ای، چندین ماده شیمیایی منتشر می کند. آنها نه تنها انرژی زیادی مصرف می کنند و هدر می دهند، بلکه دی اکسید کربن را نیز منتشر می کنند. علاوه بر این، گرمای بیش از حدی که تولید می‌کنند باعث می‌شود سیستم‌های خنک‌کننده هوا مانند تهویه مطبوع حتی چالش‌برانگیزتر عمل کنند. کار بیشتر AC به نوبه خود، گازهای گلخانه ای منتشر می کند و مشکلات بیشتری را ایجاد می کند. اما از نظر عناصر سرطان زا ایمن هستند.
مضرات لامپ رشته ای
دلایل اصلی خطرناک بودن لامپ های رشته ای
لامپ های رشته ای بخشی از سیستم های روشنایی تجاری هستند که به طور گسترده در بسیاری از خانه ها استفاده می شود. از آنها به عنوان چراغ قوه، چراغ رومیزی، نورپردازی تزئینی و حتی چراغ جلو استفاده می شود. در زیر دلایلی وجود دارد که آنها را خطرناک می دانند.
می تواند بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد
لامپ های رشته ای می توانند چشمان شما را در معرض مشکلات مختلفی مانند ناخنک یا آب مروارید قرار دهند. به این دلیل است که آنها مقدار زیادی اشعه ماوراء بنفش ساطع می کنند که می تواند به بینایی شما آسیب برساند. معمولاً از مردم خواسته می شود که هنگام بیرون رفتن، به خصوص در تابستان، عینک آفتابی بزنند. اما از آنجایی که از لامپ های رشته ای در داخل خانه استفاده می شود، روش های دیگری برای محافظت از چشم توصیه می شود. بع عنوان مثال، می توانید از خیره شدن مستقیم به لامپ خودداری کنید. در غیر این صورت، احتمال آسیب ممکن است افزایش یابد.
نا امنی های زیست محیطی
لامپ های رشته ای حاوی عناصر شیمیایی نیستند که باعث می شود خطر کمتری برای سلامتی انسان داشته باشند. به همین دلیل، مقامات مناسب تأیید می‌کنند که می‌توان آنها را در سطل‌های زباله معمولی انداخت و حمل زباله‌ها را برای کامیون‌های زباله در محل شما آسان می‌کند. با این حال، لامپ به محض رها شدن در محل دفن زباله به سرعت به بخشی از مسائل ناخواسته زباله در کشور تبدیل می شود. مقدار انرژی که لامپ های رشته ای به عنوان زباله مصرف می کنند نیز می تواند به یک بار محیطی تبدیل شود. معمولاً یک لامپ رشته ای 100 واتی حدود 75 درصد بیشتر از معادل CFL خود و 80 درصد بیشتر از معادل LED خود مصرف می کند. انرژی مصرف شده ممکن است هزینه های برق را افزایش دهد و در نتیجه منجر به ایجاد سطوح بالاتری از مسائل بهداشتی و زیست محیطی شود.
شکستگی
اگر با لامپ های رشته ای زیادی در تماس باشید، متوجه یک نکته عجیب در مورد این اقلام خواهید شد. آنها از شیشه های نازک ساخته شده اند و شیشه نازک از نور حمایت می کند تا از طریق لامپ مات، شفاف یا رنگی بتابد به همین دلیل، لامپ های رشته ای فوق العاده ظریف هستند و در برخورد بسیار کمی مستعد شکستن هستند. قطعات یک لامپ رشته ای شکسته می تواند خطرناک باشد. آنها می توانند کف پای شخص را سوراخ کنند یا به چشم وارد شوند. هر یک از این اتفاقات می تواند باعث صدمات شدید بدنی شود علاوه بر این، لامپ ممکن است بشکند و در سوکت خود گیر کند و تلاش برای خارج کردن آن به زور ممکن است به انگشتان شما آسیب برساند.
مضرات شکستن لامپ رشته ای
خطرات گرما
همانطور که می دانید، لامپ های رشته ای تمایل زیادی به تولید گرما دارند. این می تواند محیط خانه شما را گرم کند، که ممکن است منجر به گرمای ناخوشایند شود و هنگامی که این اتفاق می افتد احتمال سوختن لامپ شما به سرعت زیاد می شود. اگر لامپ رشته ای در خانه شما سوخت، مهم است که قبل از تعویض آن صبر کنید تا خنک شود. در غیر این صورت ممکن است انگشتان خود را بسوزانید. علاوه بر این، هنگام استفاده از لامپ های رشته ای، احتمال بیشتری برای قرار گرفتن در معرض خطر آتش سوزی وجود دارد. استفاده از آنها در یک فضای کوچک یا بدون تهویه مانند اتاق انبار شما ممکن است باعث شود دمای هوای گردشی به سرعت بالا برود و آتش در اقلام بسیار قابل اشتعال مانند لباس، پلاستیک، جعبه های مقوایی و غیره شعله ور شود.
انفجار یا ترکیدن لامپ
عوامل زیادی از سردی، مرطوب بودن یا آب بندی نامناسب می توانند باعث انفجار یا ترکیدن لامپ های رشته ای شوند. روش نصب لامپ تعیین می کند که آیا شیشه در اثر انفجار تکه تکه می شود یا خیر. هنگامی که این اتفاق می افتد، پیدا کردن قطعات شکسته ای که ممکن است در گوشه های مختلف اتاق پراکنده شده باشند و می تواند یک کار خسته کننده باشد همچنین برخی از تولیدکنندگان لامپ از عایق کافی در پایه لامپ استفاده نمی کنند. عایق نکردن مناسب پایه لامپ ممکن است پایه فلزی را ذوب کند و باعث نشت گاز موجود در لامپ شود. نشت گاز باعث عدم تعادل فشار می شود و می تواند منجر به انفجار لامپ رشته ای شود. 
بهره وری ضعیف انرژی
از نظر انرژی، لامپ های رشته ای فوق العاده ناکارآمد هستند. به این دلیل است که تنها 10٪ از انرژی به نور تبدیل می شود و تقریبا 90٪ آن به عنوان گرما تلف می شود. یکی از دلایل اصلی سوختن سریع آنها این است که رشته تنگستن قبل از انتشار نور نازک می شود. در پایان روز، تمام انرژی هدر رفته به هزینه اضافی از جانب مالک تبدیل می‌شود. به تعمیر و نگهداری با هزینه بالا نیاز دارد. بخشی از خطرات اصلی لامپ‌های رشته‌ای این است که می‌توانند زمان و هزینه شما را کاهش دهند زیرا به هزینه عملیاتی بالایی نیاز دارند. وقتی نوبت به خرید می رسد، لامپ های رشته ای بسیار ارزان هستند. اما از آنجایی که هزاران تن انرژی را هدر می دهد، متوجه خواهید شد که باید بیشتر برای هزینه های عملیاتی هزینه کنید. 

مضرات لامپ فلورسنت

یکی از بزرگترین مضرات لامپ های فلورسنت حاوی جیوه هستند. این امر نه تنها در صورت شکستن یا ترک خوردن لامپ در خانه خطراتی را به همراه دارد، بلکه در صورت عدم دفع صحیح آنها خطرات زیست محیطی نیز به همراه دارد. اکثر تولیدکنندگان دستورالعمل‌های دفع را روی جعبه فهرست می‌کنند و اغلب از مصرف‌کنندگان می‌خواهند که لامپ‌های مستعمل را برای مدیریت صحیح زباله به آنها برگردانند. در مواقع دیگر ممکن است تعیین محل و نحوه دور انداختن لامپ های استفاده شده به عهده کاربر باشد. برخی از لامپ های فلورسنت می توانند به طور قابل توجهی سوسو بزنند و نور ناهمواری تولید کنند که ممکن است برخی از کاربران را آزار دهد. هنگامی که تلنگر برای چشم آشکار شد، چاره ای جز تعویض لامپ وجود ندارد. نور فلورسنت در مقایسه با سایر انواع روشنایی به عنوان مثال فلورسنت در مقابل بالاست دایره ای دارای معایبی است. اولاً، اگر در اتاق خواب استفاده شود، می تواند الگوی خواب افراد را مختل کند. دوم اینکه می تواند باعث سردرد و خستگی چشم شود. سوم گرمای زیادی تولید می‌کند که می‌تواند اتاق‌ها را برای زندگی در ماه‌های تابستان ناخوشایند کند. در نهایت لامپ های فلورسنت حاوی جیوه هستند که در صورت انتشار در محیط می تواند مضر باشد. در نتیجه دفع صحیح آنها پس از پایان عمرشان مهم است.
 مضرات لامپ فلورسنت
لامپ های فلورسنت حاوی مواد سمی هستند
لامپ های فلورسنت حاوی جیوه هستند که یک ماده سمی است. اگر یک لامپ فلورسنت شکسته شود، جیوه می تواند فرار کند و باعث آسیب محیطی شود. علاوه بر این، پوشش فسفری داخل لامپ های فلورسنت حاوی سرب است که می تواند برای انسان و محیط زیست نیز مضر باشد به همین دلیل، مهم است که لامپ های فلورسنت را به درستی از بین ببرید. نور فلورسنت گرمای زیادی تولید می کند که در هوای گرم می تواند ناراحت کننده باشد.

مضرات لامپ مادون قرمز

تابش مادون قرمز طول موج بیشتر و فرکانس کمتری نسبت به نور مرئی دارد. قرار گرفتن در معرض بیش از حد می تواند به چشم و پوست شما آسیب برساند. در مقیاس جهانی، تشعشعات مادون قرمز به دام افتاده در گرمایش جهانی نقش دارند. افرادی که در صنایعی کار می کنند که آنها را برای مدت طولانی در معرض اشعه لامپ مادون قرمز قرار می دهند ممکن است آسیب چشمی را تجربه کنند. چشم انسان به تمام تابش های طیف الکترومغناطیسی حساس است، به خصوص اگر این تابش در سطوح بسیار بالایی از شدت باشد. قرار گرفتن در معرض تشعشعات الکترومغناطیسی شدید از جمله اشعه مادون قرمز، می تواند به عدسی و قرنیه چشم آسیب برساند. این یکی از دلایلی است که چرا خیره شدن به خورشید مضر است. افرادی که در نزدیکی تشعشعات شدید لامپ های مادون قرمز کار می کنند باید از عینک استفاده کنند. کارشناسان در مورد خطرات احتمالی سلامتی هشدار می دهند بسته به طول موج نور مادون قرمز، آسیب های حرارتی ممکن است رخ دهد. آسیب حرارتی می تواند حتی بدون درد نیز رخ دهد. همچنین، زنان باردار، افراد مبتلا به بیماری های قلبی و کسانی که بیمار هستند هرگز نباید تحت نور مادون قرمز قرار گیرند.

 مضرات لامپ مادون قرمز

مضرات لامپ یو وی

در واقع لامپ های یو وی همان اشعه‌های ماورای بنفش است که چندین اثر منفی اشعه ماوراء بنفش بر انسان وجود دارد. افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست شناخته شده ترین آنها است، با حدود 90 درصد از سرطان های پوست ناشی از اشعه ماوراء بنفش (عمدتاً UV-B، اما اشعه UV-A نیز دخیل است). اشعه ماوراء بنفش همچنین باعث آفتاب سوختگی، آسیب رساندن به سلول های پوست و ایجاد جریان خون اضافی در ناحیه آسیب دیده می‌شود که منجر به قرمز شدن پوست معمولی آفتاب سوختگی می شود. سیستم ایمنی مسئول محافظت از بدن در برابر عوامل بیماری زا است و به طور کلی تصور می شود که اشعه ماوراء بنفش این سیستم را تا حدودی سرکوب می کند. عملکرد و توزیع گلبول‌های سفید خون تا یک روز پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید تحت تأثیر قرار می‌گیرد و قرار گرفتن در معرض بیش از حد ممکن است اثرات بیشتری داشته باشد. اشعه ماوراء بنفش همچنین می‌ تواند بر بافت های چشم شما تأثیر بگذارد و به طور مؤثر آنها را بسوزاند و باعث ایجاد بیماری به نام فوتوکراتیت شود. سایر اختلالات پوستی مرتبط با اشعه ماوراء بنفش شامل کراتوز اکتینیک و پیری زودرس پوست است. کراتوزهای اکتینیک توده های پوستی هستند که در نواحی بدن در معرض لامپ یو وی ایجاد می شوند. صورت، دست ها، ساعدها و "V" گردن به ویژه در معرض این نوع ضایعه هستند. اگرچه کراتوزهای اکتینیک پیش بدخیم هستند، اما یک عامل خطر برای کارسینوم سلول سنگفرشی هستند. به دنبال رشد برجسته، قرمز، با بافت خشن باشید و اگر آنها را کشف کردید، به سرعت به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض لامپ یو وی همچنین باعث پیری زودرس می شود که به مرور زمان می تواند پوست را ضخیم، چروکیده و چرمی کند.

 مضرات لامپ یو وی

مضرات لامپ بلک لایت

نور سیاه نوعی لامپ است که عمدتاً نور ماوراء بنفش و نور مرئی بسیار کمی از خود ساطع می کند. از آنجایی که نور خارج از محدوده دید انسان است، نامرئی است، بنابراین اتاقی که با نور سیاه روشن می شود تاریک به نظر می رسد. بیشتر لامپ های بلک لایت نسبتاً ایمن هستند زیرا نور ماوراء بنفش که از خود ساطع می کنند در محدوده امواج بلند UVA است. این منطقه نزدیکترین منطقه به نور مرئی است. UVA با سرطان پوست انسان مرتبط است، بنابراین از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض تابش نور سیاه باید اجتناب شود. UVA عمیقا به لایه های پوست نفوذ می کند، جایی که می تواند به DNA آسیب برساند. UVA باعث آفتاب سوختگی نمی شود، اما می تواند ویتامین A را از بین ببرد، به کلاژن آسیب برساند و پیری پوست را افزایش دهد. برخی از لامپ های بلک لایت نور بیشتری در محدوده UVB ساطع می کنند. این نورها می توانند باعث سوختگی پوست شوند. از آنجایی که این نور انرژی بالاتری نسبت به UVA یا نور مرئی دارد، می تواند سریعتر به سلول ها آسیب برساند.قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند به عدسی چشم آسیب برساند و به طور بالقوه منجر به تشکیل آب مروارید شود.

مضرات لامپ رشد گیاه

همه ما می‌دانیم که گیاهان برای رشد به نور نیاز دارند، اما اینکه چگونه آن نور را دریافت می‌کنند ممکن است جای بحث باشد. در یک دنیای ایده آل، گیاهان در خارج از خانه در شرایط عالی رشد می کنند که در آن طبیعت مقادیر ایده آل آب، مواد مغذی و نور را فراهم می کند. بیشتر باغبانان با آنچه که طبیعت پرتاب می‌کند می‌چرخانند و مقدار آب یا مواد مغذی را که ممکن است کم باشد تنظیم می‌کنند، اما نور موضوع دیگری است. گاهی اوقات برای تحریک رشد گیاهان باید از نور مصنوعی استفاده کرد، به خصوص در هنگام رشد در داخل خانه یا گلخانه، اما استفاده از چراغ رشد چندین مشکل دارد. چندین عامل وجود دارد که بر ایمنی هر چراغ رشد تأثیر می گذارد: شدت، طول موج و مدت. نورهای شدید همیشه به چشمان شما آسیب می رسانند، صرف نظر از اینکه نورها چه طول موجی منتشر می کنند و مدت زمان آن. نورهای شدید می توانند باعث سوختگی روی پوست شوند و "آفتاب سوختگی" روی شبکیه در توانایی دید شما اختلال ایجاد می کند.بیشتر طول موج ها مضر نیستند. با این حال، چراغ های رشد گیاه که نور ماوراء بنفش را خاموش می کنند برای چشم شما مضر هستند. این شامل لامپ های رشد گیاه فلورسنت، چراغ‌های رشد HPS و چراغ‌های رشد متال هالید است، اما محدود به آن نمی‌شود. هر نور آبی می تواند نور فرابنفش ساطع کند. اگر در حین کار در زیر نورهای رشد خود برنزه شوید، می توانید تشخیص دهید که خروجی UV زیاد است یا خیر. از طرف دیگر، نورهای قرمز خالص مضر نیستند مگر اینکه با شدت بسیار بالا باشند. یکی از راه‌های محافظت از خود این است که زمان صرف شده در زیر چراغ‌های رشد گیاه را به حداقل برسانید. یکی دیگر از موارد استفاده از عینک محافظ هنگام زیر نور یا کار در اطراف آن است. با این حال، یکی دیگر از لایه های محافظتی، نگه داشتن چراغ های رشد گیاه در داخل چادرهای رشد است که در نور مهر و موم می شوند.

 مضرات لامپ رشد گیاه

آیا لامپ ال ای دی ضرر دارد؟

بله در واقعا لامپ های ال ای دی در حال حاضر باعث سرطان و سایر مشکلات مرتبط با آن برای انسان می شوند و این پدیده یک دهه پیش کشف شد. دانشمندان می گویند که نباید برای مدت طولانی و مداوم خود را زیر هیچ چراغ LED قرار داد. مهمتر از همه، مردم باید از نشستن یا کار در نزدیکی چراغ ها خودداری کنند، زیرا قرار گرفتن بیش از حد سر در نزدیکی آن چراغ ها مضر است زیرا لامپ های ال ای دی حاوی مواد شیمیایی سمی هستند.

آیا لامپ مهتابی مضر است؟

این لامپ ها حاوی جیوه هستند و بنابراین مانند هر دستگاه الکتریکی، مقدار کمی اشعه ماوراء بنفش (UV) نیز تولید می کنند و میدان های الکترومغناطیسی ساطع می کنند. هنگامی که یک لامپ مهتابی در شرایط خوبی باشد، جیوه نمی تواند از آن خارج شود. از سوی دیگر، اگر لامپ شکسته شود، احتیاط لازم است زیرا در این صورت جیوه می تواند فرار کند. اتاق باید تهویه شود و هنگام پاکسازی شیشه های شکسته و سایر زباله ها اقدامات احتیاطی خاصی انجام شود. در حقیقت جیوه حتی در دوزهای کم سمی است تنفس بخارات جیوه می تواند باعث بیماری های مختلف (بی خوابی، از دست دادن حافظه، سردرد) شود. این ماده همچنین می تواند بر کلیه ها، غده تیروئید و قلب تاثیر بگذارد. این یک نوروتوکسین است که به ویژه برای سیستم عصبی در حال رشد جنین ها و کودکان خردسال مضر است. به همین دلیل است که زنان باردار باید از قرار گرفتن در معرض جیوه خودداری کنند.

مضرات مهتابی

کدام لامپ ها سرطان زا هستند؟

لامپ های فلورسنت فشرده کم مصرف (CFLs) هنگام روشن شدن، مواد شیمیایی سرطان زا منتشر می کنند. این مواد شیمیایی مضر سرطان زا مانند فنل، نفتالین و استایرن به شکل بخار آزاد می شوند. دانشمندان هشدار داده‌اند که لامپ‌های کم ‌مصرف نباید در مکان‌های بدون تهویه، برای مدت طولانی‌تر روشن، استفاده در حین مطالعه یا نزدیک سر قرار داده شوند زیرا مواد سمی را آزاد می‌کنند.

راه های کاهش مضرات لامپ‌ های کم مصرف

ابتدا مطمئن شوید که همه اتاق را ترک می کنند و اگر حیوانات خانگی دارید، آنها را به اتاق دیگری نیز منتقل کنید. با فرض اینکه اتاق دارای پنجره است، آن را به طور کامل باز کنید تا اتاق حداقل به مدت 15 دقیقه تهویه شود. اگر اتاق دری به بیرون دارد، آن را نیز باز کنید.مطمئن شوید که گرمایش مرکزی یا واحد تهویه مطبوع خود را خاموش کنید و سپس خود را برای تمیز کردن آماده کنید. لیست زیر را جمع آوری کنید:
یک تکه کارت یا کاغذ سفت
یک رول نوار چسب / نوار گافر
یک پارچه مرطوب / دستمال کاغذی یکبار مصرف و غیره
یک ظرف شیشه ای به اندازه کافی بزرگ با درب یا یک کیسه قابل مهر و موم
اگر یک جفت دستکش لاستیکی دارید
اگرچه ممکن است بیرون آوردن جاروبرقی وسوسه انگیز باشد، اما این کار توصیه نمی شود زیرا می تواند گرد و غبار/بخار را در اطراف اتاق پخش کند.
ابتدا با استفاده از کاغذ/مقوا ضخیم تا حد امکان از مواد شکسته شده را بردارید. وقت بگذارید و تا جایی که می توانید دقیق باشید. همه چیزهایی را که تا به حال تمیز کرده اید داخل شیشه بریزید.
در مرحله بعد، از نوار چسب خود استفاده کنید تا تا جایی که می توانید گرد و غبار/آوار باقی مانده را تمیز کنید. نوار استفاده شده را نیز داخل شیشه قرار دهید. سپس می توان از پارچه مرطوب برای پاک کردن گرد و غبار باقیمانده یا زباله های کوچک (عمدتاً روی سطوح سخت) استفاده کرد. وقتی مطمئن شدید که تمام تلاش خود را انجام داده اید، همه چیز را در ظرف قابل مهر و موم خود قرار دهید و آن را در مکانی امن خارج از خانه بگذارید. اگر می توانید، سعی کنید اتاق را برای چند ساعت دیگر تهویه کنید و گرمایش/تهویه مطبوع خاموش باشد.

آیا نور آبی می تواند به مردم آسیب برساند؟

از آنجایی که نورها حاوی عناصر الکترومغناطیسی هستند، در امواج حرکت می کنند. امواج نور انرژی ساطع می کنند و طول موج قدرت هر نوع نور را تعیین می کند. طول موج های کوتاه تر همیشه با انرژی بالا حیاتی تر هستند. نانومتر واحد اندازه گیری است که برای اندازه گیری امواج استفاده می شود. رنگ های مختلف نشان دهنده طول موج نور هستند و بر اساس اشعه ایکس، اشعه UV، اشعه گاما، امواج رادیویی، اشعه مادون قرمز و پرتوهای مرئی طبقه بندی می شوند. تمام این طول موج ها یک طیف الکترومغناطیسی ایجاد می کنند. چشم ما نمی تواند همه طیف ها را درک کند. چشمان برهنه انسان فقط می تواند نور مرئی را تشخیص دهد رنگ های بنفش، آبی، نیلی، زرد، نارنجی، سبز و قرمز است. از بین همه این نورها، نورهای رنگ آبی طول موج کوتاه تری دارند. یعنی قدرتمندتر هستند. به همین دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نورهای آبی برای سلامتی انسان خطرناک بوده و باعث ناتوانی طولانی مدت می شود.

مضرات نور ابی لامپ

آیا لامپ فلورسنت می تواند آتش ایجاد کند؟

لامپ های فلورسنت بیش از حد گرم می توانند باعث آتش سوزی شوند! گرم شدن بیش از حد بالاست می تواند منجر به موارد زیر شود: اشتعال مواد قابل احتراق مجاور و انفجار بالاست در اثر تولید گاز در داخل.

آیا لامپ های شکسته می توانند خطراتی برای سلامتی ایجاد کنند؟

از آنجایی که لامپ های فلورسنت حاوی جیوه هستند، لامپ های شکسته می توانند خطراتی برای سلامتی ایجاد کنند. اگر لامپ شکسته شود، صاحبان خانه باید از دستکش لاستیکی استفاده کنند تا از تماس تصادفی با جیوه جلوگیری شود. آنها همچنین باید لامپ شکسته را در اسرع وقت دور بریزند و پس از اتمام کار سطل زباله را خالی کنند.

مضرات مهتابی شکسته

اثرات لامپ یو وی بر زندگی گیاهان و حیوانات

در نهایت، مشخص شده است که اشعه ماوراء بنفش اثراتی بر زندگی حیوانات نیز دارد. یکی از تأثیرات کلیدی نور UV-B این است که می تواند بر فرآیند فتوسنتز تأثیر بگذارد و اندازه، بهره وری و کیفیت گیاهان را کاهش دهد مانند:
ذرت
پنبه
سویا
برنج
همچنین بر فیتوپلانکتون‌های اقیانوس (که از طریق فتوسنتز انرژی تولید می‌کنند) تأثیر می‌گذارد و بهره‌وری آنها را کاهش می‌دهد و طیف وسیعی از اثرات ضربه‌ای را برای اکوسیستم دارد. همچنین تصور می شود که UV-B حساسیت گیاهان را به بیماری افزایش می دهد.

ایمنی نور رشد گیاه

خوشبختانه، راه‌های ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید هنگام استفاده از لامپ های رشد گیاه از خود محافظت کنید:
هر زمان که وارد اتاق رشد می‌شوید یا نور رشد مصنوعی خود را کنترل می‌کنید، همیشه باید از عینک ایمنی استفاده کنید. توصیه های من را بررسی کنید . علاوه بر این، شما باید محصولاتی بپوشید که دارای فیلترهای IR یا پوشش های بازتابنده هستند.
همچنین باید اطمینان حاصل کنید که فاصله آویزان چراغ رشد حدود 8 فوت از زمین باشد. علاوه بر این، اگر سعی کنید حدود 3 فوت را از هر وسیله نوری حفظ کنید، کمک خواهد کرد. با این حال، همه چیز به اندازه چادر رشد شما بستگی دارد.
هنگامی که داخل چادر رشد خود هستید، بهتر است پانسمان آستین بلند داشته باشید و تا حد امکان پوست کمتری را نشان دهید. با انجام این کار، می توانید از احتمال قرار گرفتن پوست در معرض اشعه که ممکن است منجر به رشد سلول های سرطانی شود، جلوگیری کنید.
لامپ ها همینطور که مزایای دارد معایبی نیز دارد در حقیقت در لامپ های یک مواد شیمیایی است که بسیار خطرناک و مضر است. خوب است که تمام مضرات ناشی از لامپ ها را بدانید. لامپ ها تاثیر زیادی در سلامتی انسان دارد و نباید زیاد در معرض لامپ ها قرار بگیریم. لامپ ها انواع مختلفی دارد و هر کدام آن حاوی مواد شیمیایی بسیار مضر و خطرناک است.
تماس با ما
تهران: شهرری. میدان نماز. کوچه سالاری. بین رستمی فر و عباسی. پشت مسجد ارشاد
09368190002
09368190005
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به فروشگاه دیجی برق می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح