همه چیز در مورد لامپ های زردی نوزاد

زردی نوزادان اتفاق رایجی است که در بدو تولد آنهارا می دهد و شما می توانید با استفاده از لامپ زردی نوزاد این مشکل را کنترل کرده و آن را به حداقل برسانید. در روش فتوتراپی برای درمان این زردی از لامپ های مخصوص led فلورسنت استفاده می کنند که تنها نور آبی رنگی دارند و هیچ گرمای آزار دهنده ای از خود تولید نمی کنند. قرار دادن نوزاد برای مدتی معین زیر این نور باعث می شود تا نور آبی رنگ میزان بیلی روبین خون را کاهش دهد که در این صورت کم کم زردی نوزاد پایین آبی و پوست او هم رنگی کاملا طبیعی پیدا می کند و بیلی روبین اضافه تجزیه شده و از طریق ادرار دفع می شود.‌
لامپ های زردی نوزاد
این لامپ ها بیشتر به صورت رشته ای طراحی می شوند و شما می توانید با نصب آن به تخت نوزاد به راحتی از آن استفاده کنید. کم مصرف بودن لامپ باعث شده تا روشن ماندن آن برای مدت طولانی هزینه زیادی برای شما در بر نداشته باشد. بستن چشمان نوزاد باعث می شود تا در مقابل نور اذیت نشود. نور آبی رنگی که این لامپ از خود ساتع می کند نقش درمانی دارد و می تواند به رفع زردی نوزاد کمک زیادی کند. این نور باید به صورت مستقیم با بدن نوزاد در تماس باشد تا بتواند بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد. این می تواند موثرترین راه درمان زردی نوزاد باشد که سال های زیادی است مردم از آن استفاده می کنند. 

معرفی انواع لامپ زردی نوزاد

لامپ هایی که برای درمان زردی نوزاد طراحی می شوند به طور کلی در دو مدل led  و فلورسنت هستند که هر کدام ویژگی و ساختار مختص به خود را دارند. لامپ های led به دلایلی که در زیر به آنها اشاره می کنیم از مدل های فلورسنت برتری بیشتری دارند:
انواع لامپ برای زردی نوزاد
نوری که از طریق لامپ فلورسنت ساتع می شود حاوی اشعه ماوراءبنفش و مادون قرمز بوده که سرطان زا می باشد و تابش مستقیم آن به بدن نوزاد می تواند آسیب های جدی را وارد کند. اما لامپ ال ای دی فاقد این اشعه های مضر بوده بنابراین سالم تر است و برای انتخاب بهترین گزینه به شمار می رود. 
لامپ های فلورسنت از قطعات مختلفی چون چون ترانس و استارت و ... تشکیل شده اند که روشن ماندن لامپ برای مدت طولانی باعث سوختن سریع این قطعات می شود به همین دلیل هزینه استفاده از آنها برای فتوتراپی زیاد است و ما لامپ های ال ای دی که قطعات اضافی و هزینه بالا ندارند را جایگزین آنها می کنیم. 
در لامپ های ال ای دی انرژی هیچ گونه هدر رفتی ندارد و تمام نور آبی رنگی که ساتع می شود به صورت مستقیم با بدن نوزاد در تماس بوده و همین امر درمان را سریع تر می کند. 
لامپ های ال ای دی قابل نصب روی دستگاه های قدیمی هم هستند و نیازی نیست تا شما برای نصب آنها دستگاه جدیدی را تهیه کنید. 
لامپ برای زردی نوزاد
تولید این لامپ ها در سایزهای مختلف باعث شده تا میزان انرژی در آنها متفاوت باشد بدین ترتیب هر کدام کارایی مختص به خود را دارند. برتری که لامپ ال ای دی دارد باعث شده تا طی سال های اخیر بیشتر مورد استقبال قرار بگیرد و رقابت برای خرید آن هم بیشتر شود که خود زمینه ساز تولید بالاتر است. 

آیا لامپ مهتابی برای زردی نوزاد مفید است؟

لامپ مهتابی برای زردی نوزاد به هیچ وجه توصیه نمی شود چون این لامپ زمانی که روشن می شود گرمای زیادی تولید می کند و همین امر باعث افزایش دمای بدن نوزاد شده و سوختگی پوست را هم به همراه دارد. به جا استفاده از لامپ مهتابی بهتر است شما لامپ مخصوص زردی نوزاد که بیشتر لامپ LED و فلورسنت هستند را انتخاب کنید. در واقع لامپ های مهتابی تنها نوری سفید رنگ دارند که هیچ تاثیری بر بیلی روبین خون ندارد و نمی تواند زردی بدن نوزاد را کاهش دهد. 
استفاده از این مدل اصولی و استاندارد نیست و نه تنها جنبه درمانی ندارد بلکه خود می تواند تاثیرات مخربی بر پوست نوزاد داشته باشد. 
لامپ زردی نوزاد
 اما لامپ های مخصوصی که برای این کار طراحی شده اند با تابش نور طیف آبی به پوست نوزاد میزان بیلی روبین را در خون کاهش داده و با تجزیه آن در ادرار ان را از بدن نوزاد خارج می سازند. لامپ مهتابی حتی در سایز کوچک هم که باشد هیچ تاثیر درمانی داشته و تنها باعث آسیب به بدن نوزاد می شود. لامپ های مهتابی اگر برای مدت طولانی روشن بمانند دچار شکستگی می شوند و این می تواند آسیب های زیادی را به نوزاد وارد کند. بنابراین استفاده از لامپ مهتابی به هیچ وجه توصیه نمی شود. 

کدام لامپ برای زردی نوزاد مفید است ؟

لامپی برای زردی نوزاد مناسب است که بتواند نور ملایم و گرمای کمی داشته باشد. این مدل لامپ باید بتواند نور آبی رنگی داشته باشد تا به درمان زردی کمک کند. لامپ هایی ال ای دی و فلورسنت استفاده آن جهت که گرمای کم و نور آبی رنگی دارند برای این کار بهترین گزینه هستند و افرادی که از این نمونه استفاده می کنند در کمترین زمان به بهترین نتیجه رسیده اند. این لامپ ها تنها جنبه درمانی دارند ازاین رو استفاده از آنها آسیبی به بدن نوزاد وارد نمی کند. هر چه شدت زردی بیشتر باشد باید نوزاد تایم بیشتری زیر این نور بماند تا رنگ پوست او کاملا طبیعی شود. 
انتخاب لامپ مناسب برای زردی کودک و نوزاد
لامپ هایی که برای زردی انتخاب می شوند سایزهای مختلفی دارند و همه کم مصرف هستند. بنابراین روشن ماندن لامپ برای مدت طولانی هزینه زیادی را در بر نمی گیرد. ایمنی لامپ های فلورسنت زیاد بوده و خطر اتصالی نوزاد را تهدید نمی کند. چون گرمای لامپ کم است پوست کودک دچار سوختگی و قرمزی نمی شود و احساس راحتی زیر نور لامپ دارد برای همین مدت زیادی می ماند تا دوره درمان کانل شود و زردی از بدن او دفع گردد. هنگام خرید لامپ زردی نوزاد باید به مارک و مشخصات آن توجه و مدل های ال ای دی و فلورسنت را تهیه کنید. 
تماس با ما
تهران: شهرری. میدان نماز. کوچه سالاری. بین رستمی فر و عباسی. پشت مسجد ارشاد
09368190002
09368190005
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به فروشگاه دیجی برق می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح