12 روش برای افزایش نور و بازدهی انواع لامپ + تضمینی

لامپ بهترین وسیله روشنایی بوده که در نورپردازی دکوراسیون هم نقش مهمی دارد. در واقع خانه های پر نور آسایش و امنیت بیشتری دارند. لامپ یک چراغ الکتریکی با چشمه نور مصنوعی است که می تواند شرایط زندگی را در تاریکی شب فراهم سازد. لامپ ها مدل های مختلفی دارند و نوری آفتابی و مهتابی از خود ساطع می کنند که روشنایی محیط را دو چندان می کند. امروزه استفاده از لامپ های کم مصرف مورد توجه قرار گرفته چون نور زیاد و گرمای کمی دارند و همین امر باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.‌
افزایش نور لامپ
لامپ ها دارای سایز و مدل های مختلف هستند و شما می توانید متناسب با وسعت محیط آنها را انتخاب کنید. بهترین روش برای افزایش نور و بازدهی لامپ انتخاب درست آن متناسب با محیط است. اگر محیطی وسیع و بزرگ دارید قطعا لامپ های بزرگ می توانند با نور زیاد خود محیط روشن تری را برای شما فراهم سازند. لامپ ها از نظر شکل ظاهری به چند دسته تقسیم می شوند:
لامپ رشته ای که با رشته های تنگستن پیچیده شده و که مقاومت الکتریکی زیادی هم دارد و جریان الکتریکی از آن عبور کرده و آن را به شدت داغ می‌کند و نورانی می شود.
لامپ رشته ای
لامپ‌ ماکروویو که بدون جریان الکترومغناطیسی روشن می شود و مزیت های زیادی هم دارد. 
لامپ هالوژنی دارای سایز کوچکی هستند و در نورپردازی کناف کاری نقش بسزائی دارند. بازدهی این مدل لامپ بسیار بالا بوده و بیشتر از مدل های دیگر مورد استقبال قرار می گیرد. 
لامپ فلورسنت ( لامپ کم مصرف ) که جایگزین لامپ های قدیمی شده و توانسته اند هزینه ها را تا حد زیادی کاهش دهند. 
لامپ ال ای دی که مصرف برق کم، طول عمر بسیار بالا و تکنولوژی پیشرفته توانسته جایگزین خوبی باشد. این مدل برای روشن شدن برق کمی را مصرف کرده و نور زیادی هم دارد. 
لامپ ادیسونی
لامپ‌قوس کربنی: بازدهی این لامپ‌ها بسیار زیاد است و از آن‌ها در نورافکن‌ها، لامپ‌های پروژکتور و دیگر لامپ‌های ویژه استفاده می کنند. 
لامپ‌تخلیه گازی عملکرد این لامپ به نمونه قبلی شباهت زیادی دارد و به دلیل پر نور بودن و بازدهی بالا امروزه سطح کاربری گسترده ای را به خود اختصاص داده است. 
لامپ مغناطیسی ال‌ وی‌ دی نسل جدیدی از لامپ ها هستند که در صنایع و خیابان ها به وفور آنها را مشاهده می کنیم و استفاده از آنها به معنی ۰۸ درصد صرفه جویی در انرژی آیت و طول عمر بالایی هم دارند. 
لامپ فیلامنت
لامپ یو وی ( لامپ uv )
این امر نشان می دهد که بهترین روش برای افزایش بازدهی لامپ تعویض مدل های نسل جدید با نمونه های قدیمی است چون نمونه های مدرن نور بیشتر و مصرف کمتری دارند و از طول عمر بالایی هم برخوردار هستند. 

افزایش طول عمر لامپ ال ای دی

لامپ های ال ای دی به دلیل نور زیاد و مصرف کمی که دارند طی سال های اخیر رقابت برای خرید آنها بیشتر شده است. برای اینکه عمر لامپ ال ای دی را افزایش دهید می توانید از ۷ تکنیک مهم کمک بگیرید:
افزایش بازدهی انواع لامپ
1. اولین تکنیک مدیریت گرمای لامپ است. تولید کنندگان برای خروج گرمای لامپ از دو روش فعال و غیر فعال استفاده می کنند. بکارگیری فن خنک کننده و بستن لامپ در محیطی باز که گرما جمع نمی شود خود به افزایش طول عمر لامپ کمک می کند. 
2. روشن و خاموش کردن لامپ آن هم به صورت مداوم عمر لامپ را کوتاه می کند و شما برای افزایش طول عمر لامپ باید از این کار خوددداری کنید. باید اجازه دهید لامپ کامل سرد شود و سپس مجدد آن را روشن کنید. 
3. تکنیک دوم استفاده از سنسور هوشمند است. این سنسورها به حرکت حساس هستند و کوچکترین حرکتی در محیط باعث روشن شدن چراغ می شود و نیازی به روشن ماندن لامپ برای طولانی مدت نیست. 
4. روشن و خاموش کردن هوشمندانه لامپ که از راه دور هم امکان پذیر است. این سیستم به اینترنت متصل بوده و زمانی که شما خارج از منزل هستید هم می توانید به راحتی لامپ را خاموش و روشن کردن و طول عمر آن را افزایش دهید. 
5. مراقبت محیطی تکنیک دیگری است که به کمک آن می توان طول عمر لامپ را افزایش داد. مراقبت محیطی شامل کنترل دما و رطوبت و ... است. 
6. توجه به منبع انرژی جز تکنیک های مهم است. اتصالات لامپ به ولتاژ نامناسب باعث سوختگی و کاهش طول عمر آن می شود. 
7. توجه به درایورها و قطعات داخلی لامپ هم یک تکنیک مهم به شمار می رود. استفاده از درایو اشتباه باعث ورود جریان با سرعت و ولتاژ بالا به لامپ شده و طول عمر آن را کاهش می دهد. 

افزایش نور لامپ

همانطور که در بالا اشاره کردیم عوامل زیادی در نور لامپ تاثیر گذار هستند. اولین عامل میزان ولتاژ ورودی به لامپ است. اگر لامپ شما بزرگ باشد و ولتاژ کمی وارد آن شود قطعا نور کمی هم خواهد داشت که شما برای افزایش نور لامپ باید ولتاژی متناسب با آن را وارد کنید. استفاده از آینه کاری در اطراف لامپ نه تنها نور لامپ را بیشتر می کند و باعث انعکاس نور می شود بلکه در نورپردازی هم نقش بسزایی دارد. اگر محیطی وسیع و بزرگ دارید برای افزایش نور لامپ باید از تعداد لامپ بیشتر و همچنین لامپ های بزرگتر و پر نورتری که نسل جدید هستند استفاده کنید. استفاده از رنگ های روشن عامل دیگری است که می تواند در افزایش نور لامپ تاثیر بسزایی داشته باشد. 
افزایش نور لامپ
انتخاب لامپ در افزایش نور آن تاثیر بسزایی دارد لامپ های ال ای دی و مدل هایی که نسل جدید هستند اصولا با نور بیشتر و مصرف کمتر طراحی و ساخته شده اند بدین ترتیب بیشترین بازدهی را دارند. برای اینکه نور لامپ را افزایش دهید استفاده از آباژور هم می تواند کارساز باشد. قبل از روشن کردن لامپ حتما از سیم کشی آن مطمئن شوید چون در این صورت ولتاژ مناسب به لامپ رسیده و می تواند روشنایی خوبی داشته باشد. نورپردازی هایی که در سقف انجام می شود می تواند به افزایش نور لامپ کمک زیادی کند. لامپ هایی که داخل منزل و با هر محیط دیگری چون خودرو نصب می شوند سایزبندی دارند و شما برای بهره مندی از نور بیشتر باید سایزهای بزرگتر را انتخاب کنید. 

افزایش نور لامپ خودرو

برای افزایش نور لامپ خودرو موثرترین کار استفاده از چراغ های مخصوص است که نور زیادی از خود ساتع می کنند. ما در اینجا به ۳ روش مهم برای افزایش نور ماشین اشاره می کنیم:
لامپ هدلایت ماشین که از نوع لامپ LED  و cob است که در آنها فن خنک کننده استفاده شده است‌. این مدل دارای نور بالا و کارکرد لحظه ای است. رانندگان به کمک ان می توانند توان و کیفیت روشنایی خودرو را افزایش دهند. لامپ ها در قسمت جلو و حد وسط قرار داده می شوند تا همه جا را به خوبی روشن کنند. این مدل به عنوان بهترین لامپ برای خودرو معرفی می شود که به صورت پروژکتوری عمل می کند. 
لامپ تخلیه ای یا زنون از لامپ هالوژنی روشنایی بیشتری دارد‌ و برای تقویت نور چراغ خودرو  بهترین گزینه است‌. توزیع نور در این لامپ عالی بوده و حرکت در محیط های پر پیچ و خم را آسان تر می کند. مصرف این لامپ کم بوده و نوری آفتابی با زمینه ای آبی دارد که دید اجسام را طبیعی تر می کند. 
ترمیم چراغ های جلو و برداشتن روکش آنها باعث می شود تا چراغ مانند تور افکن عمل کند. آلودگی و گرد و غبار باعث کاهش میزان روشنایی شده و زمانی که شما روکش اصلی را بر می دارید این روشنایی دو چندان می شود. تعویض لامپ، بررسی سیم کشی، تنظیم مجدد، تهیه چراغ ال ای دی، تمیز کردن چراغ ها و استفاده از رله تقویت کننده از دیگر راه های تقویت نور چراغ خودرو است. 

افزایش نور لامپ ال ای دی

لامپ های ال ای دی به دلیل مصرف کم و نور بالایی که دارند امروزه بیشتر از مدل های دیگر مورد استقبال قرار می گیرند. برای افزایش نور لامپ ال ای دی می توانید روش های مختلفی که در زیر به آنها اشاره می کنیم را امتحان کنید:
در روش اول شما می توانید با تکنیک مدولاسیون پهنای پالس نور این لامپ را کم و زیاد کنید. استفاده از این تکنیک به این صورت است که شما ولتاژ کمی را به لامپ منتقل نمی کنید بلکه قطعات را از پالس‌های متناوب و کنترل شده بهره مند می کنید بدین ترتیب نور لامپ افزایش پیدا می کند. 
بازدهی بیشتر لامپ های led
اگر تغییرات آب و هوایی و دما و رطوبت به خوبی کنترل شود لامپ ال ای دی می تواند بیشترین سطح نوردهی را داشته باشد و تخلیه گرمای زیاد لامپ طول عمر آن را هم افزایش می دهد. 
جریان برق به طور قابل توجهی میزان روشنایی لامپ را تغییر می دهد. بدین معنی که هر چه ولتاژ بیشتر باشد، جریان نیز افزایش پیدا می کند. اگر می خواهید شدت نور لامپ ال ای دی را تنظیم کنید، می توانید مقاومت و ولتاژ ورودی به لامپ را کنترل کنید. به طور کلی کاهش میزان مقاومت می تواند روشنایی یک لامپ را بیشتر کند.
حرارت در کاهش و افزایش نور لامپ تاثیر بسزایی دارد و شما با کنترل آن نی توانید نور لامپ را به خوبی افزایش دهید. 

عوامل کم نور شدن نور لامپ ال ای دی

عوامل زیادی در کم نور شدن لامپ ها خصوصا ال ای دی دخیل هستند. این عوامل عبارتند از:
افت کارایی مهمترین عاملی است که باعث کاهش عملکرد و بازدهی لامپ می شود. روشن و خاموش کردن لامپ به مرور زمان باعث افت درخشش آن می شود و این کم نور شدن بازدهی آن را کاهش می دهد. 
نوسانات دما عامل دیگری است که عملکرد لامپ را مختل می کند. با افزایش دما و رطوبت و حرارت شدن نور لامپ هم کاهش یافته و علاوه بر این طول عمر آن هم کم می شود‌. استفاده از فن خنک کننده در محیط های گرم باعث شده تا نور لامپ بتواند درخشندگی خود را حفظ کند. علاوه بر این سرمای زیاد و دمای خیلی پایین هم می تواند باعث یخ زدگی قطعات داخلی لامپ شود بدین ترتیب نمی تواند نور کافی را از خود ساتع کند. 
نور بیشتر برای لامپ های led
تراشه LED  نقش بسزایی در نوردهی لامپ دارد. در واقع کیفیت تراشه میزان بازدهی نور را تعیین می کند پس هر چه کیفیت ان بالاتر باشد قطعا می تواند نور بیشتری هم داشته باشد. اگر تراشه به هر دلیلی دچار آسیب شود ال ای دی های ریزی که روی آن قرار دارند نور خود را از دست می دهند. 
کیفیت فسفرهای ال ای دی هم می تواند در کم و زیاد شدن نور لامپ موثر باشد. هر چه راندمان فسفرهای بکار رفته در لامپ بیشتر باشد بازدهی نور هم افزایش می یابد. 
مشکلات ساختاری هم عامل دیگری است که کم نور شدن لامپ را به همراه دارد‌ کیفیت قطعات و ساختار آنها با نور لامپ رابطه مستقیمی دارد. 

تفاوت نور سفید و آفتابی و مهتابی در لامپ

از آنجا که امروزه رنگ نور لامپ در نورپردازی تاثیر بسزایی دارد کاربران سعی می کنند تا نورهای سفید و آفتابی و مهتابی را بد هم ترکیب کنند. هرچه عدد دمای رنگ بیشتر باشد، یعنی نور به رنگ سفید و سرد نزدیک تر است و هرچه عدد دمای رنگ کمتر باشد، یعنی رنگ نور به رنگ آفتابی و گرم نزدیک تر است. در واقع شما به کمک دمای رنگ می توانید متناسب با محیط لامپ مناسب را انتخاب کنید. لامپ های آفتابی نور گرمی را از خود ساتع می کنند که در نورپردازی هم نقش بسزایی دارند. 
نور مهتابی و زرد رنگ احساس آرامش و امنیت را در افراد ایجاد می کند. این مدل بیشتر در اتاق خواب و پذیرایی به کار می رود. لامپ های مهتابی نوری سفید رنگ دارند که ترکیب آن با نور آفتابی می تواند جلوه محیط را دو چندان کند. بازدهی این نور بسیار زیاد  بوده و می تواند محیطی کاملا روشن را برای شما خلق کند. در مکان هایی که شما به نور زیادی نیاز دارید این مدل لامپ می تواند بهترین بازدهی را از خود نشان دهد. لامپ های سفید یخی نوری طبیعی دارند که به لامپ صدفی هم معروف هستند. 
تماس با ما
تهران: شهرری. میدان نماز. کوچه سالاری. بین رستمی فر و عباسی. پشت مسجد ارشاد
09368190002
09368190005
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به فروشگاه دیجی برق می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح